Umowa sprzedaży tylko u notariusza

Umowa sprzedaży jest zawierana w formie aktu notarialnego, a zadaniem obu stron jest wybór notariusza. Co ważne, nie ma żadnych kryteriów określających, kto nim może być, a kto nie – notariusz może być z drugiego końca Polski i nie ma to żadnego wpływu na ważność stworzonego przez niego aktu.

Kupujący i sprzedający mogą przedłożyć notariuszowi swój projekt, lecz musi on być zmieniony przez rejenta w taki sposób, aby był w pełni zgodny z obowiązującym prawem. Sporządzony w ten sposób projekt dokumentu pokazywany jest obu stronom, a po zaakceptowaniu notariusz odczytuje jego treść w ich obecności. Skończywszy czytanie, kupujący i sprzedający podpisują akt i otrzymują jego odpisy, które przesyłane są również do sądu hipotecznych oraz innych niezbędnych urzędów.

Po podpisaniu aktu należy uiścić wszystkie wymagany opłaty, czyli wynagrodzenie dla notariusza, podatek VAT oraz koszty sądowe. Wysokość wynagrodzenia dla notariusza stanowi największy ze wszystkich kosztów (obok ewentualnego podatku od dochodu) i jest zależny od wartości nieruchomości..

5 komentarzy do “Umowa sprzedaży tylko u notariusza”

  1. No tylko u notariusza, mieszkanie, to nie rower, żeby na kolanie kupować. Poza tym właśnie notariusz się na tym zna i przygotuje umowę tak, żeby nie było żadnych niespodzianek.

  2. Co racja to racja – notariusz to ważny, brzydko mówiąc „element” całego procesu wszelki umów. Ja co prawda wiedziałem o tym od początku, ale znajomi sprzedając mieszkanie – nie mili notariusza do umowy przedwstępnej, potem mieli troszkę problemów z racji takiego nieformalnego podpisania umowy.

  3. ponawiam pytanie:-)

    kto płaci za notariusza? zarowno za umowę przedwstepna jak i ostateczna?

    dzieki
    olga

  4. Olga to wszystko zalezy jak sie umówicie ze sprzedającym
    przewaznie płaci kupujacy,. ale to wszystko zalezy jak obydwie strony ( sprzed i kupuj) sie umówią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *