Umowa sprzedaży mieszkania jest de facto dopięciem transakcji na ostatni guzik. Jej podpisanie oznacza, że nabywca staje się prawnym właścicielem kupowanej nieruchomości, a sprzedawca otrzymuje ustaloną przez obie strony kwotę. Mając na uwadze ogromne znaczenie umowy sprzedaży, należy się do niej dokładnie przygotować i wiedzieć, w jaki sposób powinna być ona zawarta.
Co powinna zawierać umowa sprzedaży
Umowa sprzedaży powinna określać strony transakcji, podając kompletne dane osobowe (imiona, nazwisko, adres zamieszkania, numer i seria dowodu osobistego, numer PESEL, imiona rodziców) zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Jeżeli któryś z powyższych elementów nie znajdzie się w umowie sprzedaży, jest ona automatycznie nieważna z punktu widzenia obowiązującego prawa. Po określeniu danych osobowych należy bardzo dokładnie zdefiniować przedmiot sprzedaży, czyli w tym przypadku mieszkanie, podając wszystkie jego parametry.
Wśród nich muszą znajdować się takie informacje jak lokalizacja, adres, powierzchnia oraz numer księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Kolejny zapis powinien dotyczyć ceny, za którą kupujący chce nabyć mieszkanie. Nie można zapominać o terminie przekazania mieszkania; nie musi on być określony dokładnie co do dnia i godziny – równie dobrze można wskazać ostateczny termin przekazania lokalu..
W przypadku kredytu z rodziną na swoim trzeba jeszcze pamiętać, że wyposażenie mieszkania musi być z wkładu własnego poryte, a nie z kredytu. BGK czepia się o to.
No jak nam spieszno ze sprzedażą, to tak, ale ogólnie to problem kupujących jest. Kwestia dogadania i zaufania – chociaż, w dzisiejszych czasach…