Jak wycenić dom na sprzedaż

Cena domu jest chyba najważniejszym czynnikiem dla osób zainteresowanych zakupem nieruchomości Dlatego osoby zdecydowane na sprzedaż domu zdecydowanie powinny zwrócić duża uwagę na kwestię tego ile nieruchomość jest warta a następnie na całkowitej wycenie domu. Nie warto przesadzać w ani jedną ani drugą stronę, zbyt droga nieruchomość nie przyciągnie wielu potencjalnych kupców, natomiast zbyt niska cena jedynie wyzwoli falę podejrzeń czy faktycznie wszystko jest w porządku, na czym ucierpi głównie sprzedaż domu.

wycena domu nie jest latwaDobrze jest ustalić optymalną cenę zaraz przed wystawieniem domu na rynku nieruchomości, po trzech tygodniach zainteresowanie ofertą maleje a zainteresowani kupnem zaczynają zwracać większą uwagę na nowsze ogłoszenia. Dobra wycena to prawdziwa sztuka, dlatego czasem warto poradzić się specjalistów, aby wszystko poszło szybko i sprawnie.

Aby profesjonalnie przygotować się do zrobienia wyceny, dobrze jest rozejrzeć się czy w okolicy były sprzedawane domy bardzo podobne do tego, który zamierzasz wystawić na rynek. Wybieraj jedynie te domy, które są położone blisko, nie dalej niż kilometr, wyjątek stanowi sprzedaż domu położonego na wsi.

Jeśli już zostały wybrane poszczególne domy, zwróćmy uwagę na ich indywidualne położenie, odległość od torów, przystanków autobusowych, domów handlowych albo innych obiektów użyteczności publicznej. Duży wpływ na sprzedaż domu mają także okoliczne parki i odległość od rynku czy centrum danego miasta. Wbrew pozorom, czasem większa odległość od centrum może przynieść większą ilość chętnych- powodem jest cisza i spokój, brak odgłosów typowo miejskich a niektórzy przecież mogą pracować w takiej okolicy i będą mieć blisko do pracy.

Jeśli masz dostęp do takich danych, dobrze jest także sprawdzić wiek porównywanych domów oraz ich wielkość w metrach kwadratowych.

Następnym dobrym krokiem będzie prześledzenie czasu w jakim utrzymują się oferty owych domów na rynku. Zastanów się czy nie opuścić nieco ceny, jeśli przykładowo znajdują kupca w ciągu trzech miesięcy a ty masz na sprzedaż jedynie dwa. Kiepskim pomysłem jest zbytni optymizm i myśli „mój dom jest lepszy od innego”- to zawsze wpędza w pułapkę, bo każda nieruchomość ma swoje minusy. Może dobrze byłoby zastanowić się nad plusami i minusami które można odpowiednio zataić i uwypuklić w kontaktach z klientem. Warto także posłużyć się radą i pomocą specjalisty, który powinien orientować się w kwestii wyceny konkretnych domów i po dokonaniu głębszej analizy właściwie postawi diagnozę jaki powinien być odpowiedni koszt sprzedaży. Należy jednak pamiętać, że taka usługa dość dużo kosztuje..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *