Jak długo trzeba czekać na sprzedaż domu

Jeśli jesteśmy zdecydowani aby sprzedać dom, wokół zaczyna narastać bardzo wiele pytań. Jednym z nich jest kwestia ile czasu upłynie zanim znajdzie się kupiec zainteresowany kupnem naszej nieruchomości. Adresatami tych pytań najczęściej są przedstawiciele biur nieruchomości, jednak i oni nie zawsze znają odpowiedź na to pytanie. Czas oczekiwania zależy od bardzo wielu czynników, które mają wpływ nie tylko na sprzedaż naszej nieruchomości, ale także na całą okolicę.

Jednym z czynników warunkujących szybkość sprzedaży jest cena. Wiadomo, że im dom tańszy tym więcej chętnych będzie zabiegało o bezpośrednią wizytę. Jednak zbyt niska cena może także zniechęcać, wtedy potencjalni zainteresowani zastanawiają się czy nie jest to jakiś podstęp. Aby właściwie oszacować wartość nieruchomości, dobrze jest zatrudnić specjalistę, który zbada wiele czynników i wyda profesjonalną ocenę. Jeśli w okolicy popyt na nieruchomości jest duży, dobrze wyceniony dom można sprzedać nawet w czasie poniżej miesiąca, choć nie wolno obiecywać sobie zbyt wiele, aby nie być później rozczarowanym długim czasem oczekiwania. Nieruchomości to bardzo trudny dział sprzedaży, gdzie wiele zależy od szczęścia i niektórych kwestii nie da się w pełni wytłumaczyć.

Oczywiście może się zdarzyć tak, że łutem szczęścia akurat anons pojawił się na rynku właśnie wtedy, gdy oferty przeglądała osoba, która chciała kupić właśnie taki dom. Dobrym sposobem obliczenia czasu jest także porównanie sąsiedzkich nieruchomości, które zostały sprzedane w niedawnym czasie. Również agent nieruchomości powinien wiedzieć jaki jest przypuszczalny okres pozostawania twojego domu na rynku. Oczywiście na podstawie wszystkich zebranych danych. Szczęście jest paradoksalnie ważnym sprzymierzeńcem, jednak warto się z uwagą przyjrzeć innym czynnikom, które dobrze użyte pomagają w sprzedaży nieruchomości. Jednym z nich jest lokalizacja domu. Oczywistym jest, że jeśli dom znajduje się w okolicy zadbanej, blisko centrum miasta i z dobrze rozbudowaną siecią komunikacyjną to popyta będzie o wiele większy niż w okolicy zaniedbanej.

Bardzo ważny jest także stan nieruchomości, którą chcemy sprzedać. Dom wymagający naprawy, stary i z zaniedbanym ogrodem będzie dłużej czekał na potencjalnych kupców, niż posiadłość czysta, zadbana i pachnąca kwiatami. Co prawda stan i lokalizacja są bardzo ważne, lecz najważniejsza dla kupców jest cena. O wiele więcej jest kupujących, którzy mogą sobie pozwolić na dom w niższej granicy cenowej, dlatego tańsze domy o wiele łatwiej można sprzedać..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *