Dokumenty wymagane przy sprzedaży mieszkania

W celu zapewnienia potencjalnych klientów o tym, że sprzedawane mieszkanie jest w pełni bezpieczne i nie ma żadnych wad prawnych, należy przygotować szereg odpowiednich dokumentów, które mogą o tym poświadczyć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie to dokumenty i gdzie je możesz uzyskać.

Dokumenty wymagane przy sprzedaży mieszkania

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić w związku ze skompletowaniem wymaganych dokumentów, jest przedstawienie pisma, które stwierdza, iż posiadasz prawo do nieruchomości, czyli jesteś jej właścicielem. W tym celu należy zdobyć odpis z księgi wieczystej, zawierającej w sobie wszystkie informacje na temat mieszkania, w tym oczywiście dane jego właściciela.

Ów dokument bez problemu można zdobyć w najbliższym sądzie rejonowym. Aby poświadczyć o umiejscowieniu nieruchomości, należy udać się do starostwa powiatowego i stamtąd uzyskać wypis z rejestru gruntów i budynków.

Warto również zdobyć dokumenty mówiące o przeznaczeniu danej nieruchomości, dzięki czemu potencjalny klient będzie pewien, że ma do czynienia z kompetentnym i uczciwym sprzedawcą, któremu zależy na dopięciu wszelkich formalności na ostatni guzik. Przy okazji pozbędzie się wątpliwości co do tego, że mieszkanie zostało zbudowane z myślą o prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeżeli sprzedajemy mieszkanie spółdzielcze, będzie trzeba dodatkowo postarać się o odpowiednie zaświadczenie z administracji, mówiące o tym, że lokal może zmienić właściciela.

Poza tym warto się postarać o dokumenty stwierdzające, iż nie zalegamy z żadnymi opłatami ani rachunkami, dzięki czemu klient będzie miał pewność, że zależy nam nie tylko na zysku, ale również na jego satysfakcji..

3 komentarze do “Dokumenty wymagane przy sprzedaży mieszkania”

  1. W jakiej formie (oryginały czy kopie, ksera) notariusz powinien przyjąć dokumenty potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego zakupu mieszkania?

  2. Do wglądu to raczej powinien mieć oryginały, a ksero to sobie może zrobić. Kurcze, zabij mnie ale sobie teraz nie przypomnę czy zostawialiśmy oryginały do przygotowania aktu, czy sobie kserowali…

  3. ksero zostawiamy sobie oryginała idzie do notariusza inaczej nie przyjmie dokumentów, a tak poza tym to ten artykuł jest kiepsko napisany.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *