Sprzedajemy mieszkanie – sami czy przez pośrednika?

Chcąc sprzedać mieszkanie, już na samym początku tego procesu pojawia się zasadnicze pytanie, które ma wpływ na wiele późniejszych decyzji: korzystać z pośrednika czy próbować sprzedać lokal we własnym zakresie? Odpowiedź nie jest wcale taka oczywista, dlatego postaramy się przedstawić wszystkie za i przeciw.

Czytaj dalej Sprzedajemy mieszkanie – sami czy przez pośrednika?

Wybieramy pośrednika w sprzedaży mieszkania

Decydując się na sprzedaż mieszkania przy pomocy pośrednika, trzeba znaleźć odpowiednią, w pełni kompetentną i wykwalifikowaną osobę, która pomoże skutecznie zaoferować nieruchomość klientom. Przy wyborze pośrednika należy kierować się kilkoma najważniejszymi zasadami, które postaram się przedstawić w tym artykule.

Czytaj dalej Wybieramy pośrednika w sprzedaży mieszkania

Zawarcie umowy pośrednictwa przy sprzedaży mieszkania

Jeżeli już zdecydowaliśmy, że wybrane przez nas biuro spełnia wszystkie wymagania i jest profesjonalnie przygotowane do swojej pracy, powinniśmy podpisać umowę pośrednictwa z jego przedstawicielami. Przy jej parafowaniu należy być bardzo ostrożnym i dokładnie sprawdzić, czy owa umowa jest kompletna i zawiera wszystkie niezbędne paragrafy.

Czytaj dalej Zawarcie umowy pośrednictwa przy sprzedaży mieszkania

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania

Umowa przedwstępna sprzedaży jest bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na zawarcie transakcji, gdyż skutecznie zabezpiecza interesy obu stron – kupującego i sprzedającego. Dlatego też należy się do niej przyłożyć i napisać ją w taki sposób, aby nie pozostawiała żadnych wątpliwości. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak to zrobić.

Czytaj dalej Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania

Jak nie płacić podatku od sprzedaży mieszkania

Niezależnie od tego, kiedy nabyliśmy mieszkanie i czy zyskaliśmy na jego sprzedaży, istnieje szansa na to, żeby nie płacić podatku.

Czytaj dalej Jak nie płacić podatku od sprzedaży mieszkania

Podatek od sprzedaży mieszkania nabytego po 1 stycznia 2009 r.

Stan prawny ustanowiony w 2009 r. zmusza do płacenia podatku osoby, które po sprzedaży osiągnęły zysk; od różnicy pomiędzy ceną kupna a sprzedaży nieruchomości należy zapłacić 19% podatku.

Czytaj dalej Podatek od sprzedaży mieszkania nabytego po 1 stycznia 2009 r.

Podatek od sprzedaży mieszkania nabytego między 2007 a 2008 r.

Sprzedając mieszkanie zakupione między 2007 a 2008, należy zapłacić 19% od zysku. Tak więc jeżeli nabyliśmy nieruchomość za 300 tys. zł, a sprzedaliśmy ją za 400 tys., będzie trzeba podzielić się z fiskusem kwotą 19 tys., gdyż na transakcji zyskaliśmy 100 tys. zł. Jeżeli jednak zbyliśmy mieszkanie za sumę mniejszą niż ta, za którą je kupiliśmy, nie trzeba płacić podatku.

Czytaj dalej Podatek od sprzedaży mieszkania nabytego między 2007 a 2008 r.

Podatek od sprzedaży mieszkania nabytego przed 2007 r.

Jeżeli kupiłeś nieruchomość przed początkiem 2007 r., w momencie, gdy ją sprzedaż, będziesz musiał zapłacić podatek równoznaczny z 10% dochodu uzyskanego ze zbycia mieszkania.

Czytaj dalej Podatek od sprzedaży mieszkania nabytego przed 2007 r.

Przygotowanie mieszkania na sprzedaż – pierwsze wrażenie

Jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na to, czy uda nam się sprzedać mieszkanie, jest moment oględzin. Kiedy klient pierwszy raz przychodzi zobaczyć nieruchomość, musi ona zrobić na nim dobre wrażenie, gdyż ma to ogromny wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą kupna. Z tego względu należy bardzo starannie przygotować lokum, tak aby klient chciał w nim od razu zamieszkać.

Czytaj dalej Przygotowanie mieszkania na sprzedaż – pierwsze wrażenie

Przygotowanie mieszkania na sprzedaż – mały remont

W miarę możliwości można odnowić mieszkanie, malując ściany, naoliwiając skrzypiące drzwi i okna, wymieniając zużyte żarówki czy naprawiając wszystkie inne ewentualne usterki. Koszt takiego przedsięwzięcia nie jest duży, a zysk, jaki może przynieść, znacząco go przewyższa.

Czytaj dalej Przygotowanie mieszkania na sprzedaż – mały remont